تایید شایعات بروز تخلفات در آزمون از سوی کانون

image

آزمون کار آموزی وکالت سال 1399 بالاخره در 25 تیر ماه و بعد از چند بار تعویق برگزار شد که حاشیه های بسیاری پیرامون آن بود و در این آزمون بیش از 80 هزار داوطلب برای کسب حدود 3 هزار پروانه کارآموزی وکالت به رقابت با یکدیگر پرداختند.

به تعویق افتادن چند باره این آزمون همراه با بروز شایعاتی مبنی بر بروز تخلفات گسترده به ویژه در خصوص لو رفتن سؤالات آزمون، روابط ‌عمومی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری کشور (اسکودا) را وادار نمود تا اطلاعیه‌ای در این باره منتشر کند که متن آن به این شرح است:

"در پی شایعات کذب و بی‌اساس منتشره در روزهای اخیر در خصوص آزمون جذب کارآموز وکالت دادگستری سال 1399 به استحضار داوطلبان عزیز و همکاران گرامی می‌رساند:
آزمون مذکور همچون سال‌های گذشته، در نهایت سلامت و دقت و با نظارت دقیق مراجع نظارتی سازمان سنجش آموزش کشور و توسط آن سازمان برگزار گردیده و صحت آن نیز توسط مراجع نظارتی سازمان سنجش آموزش کشور تأیید شده است. ضمن تأکید بر عدم توجه به شایعات بی‌اساس مطروحه و سازمان‌یافته، اعلام می‌دارد عوامل شایعه‌پراکنی که اعتبار نهاد مستقل وکالت را برنمی‌تابند و جایگاه سازمان سنجش و احساسات داوطلبان عزیز را همچون مانع‌تراشی در برگزاری آزمون و تعویق‌های مکرر آن نشانه گرفته‌اند، تحت تعقیب قانونی قرار خواهند گرفت."
روابط ‌عمومی اسکودا همچنین در توضیحی تکمیلی اعلام کرد:
"در چند روز گذشته شاهد هجمه‌های بی‌اساس و صدالبته هدف‌دار علیه اسکودا مبنی بر ادعای نبود سلامت در برگزاری آزمون جذب کارآموز وکالت دادگستری هستیم.
لازم می‌داند در جهت روشن‌ شدن افکار عمومی، به‌ویژه شرکت‌کنندگان ارجمند این آزمون، نکاتی چند را اگرچه به‌ اختصار به اطلاع برساند:
1. برابر قرارداد منعقده بین اسکودا (به نمایندگی از کانون‌ها) در جایگاه کارفرما و سازمان سنجش (شاخه رسمی و قانونی برگزاری آزمون‌های سراسری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) به‌عنوان کارگزار، تمامی اقدامات لازم از قبیل نظارت، انتخاب سؤال‌ها، انجام قرنطینه، نحوه برگزاری، زمان برگزاری، مکان برگزاری، حمل بسته‌های لاک‌ومهرشده سؤال‌ها به محل برگزاری، انتخاب ناظران، توزیع و نظارت بر چگونگی برگزاری، جمع‌آوری سؤال‌های هر حوزه، تهیه و تنظیم صورت‌جلسه برگزاری و بازگرداندن بسته‌های لاک‌و‌مهرشده سؤال‌ها به محل سازمان سنجش آموزش کشور و‌ تحویل آن‌ها و ... تا اعلام‌ نتایج به اسکودا در چارچوب قرارداد یادشده، همه‌وهمه به‌وسیله سازمان سنجش آموزش کشور و با حضور و نظارت تامه حراست و رعایت استانداردهای معمولِ سازمان سنجش صورت می‌گیرد و کانون‌های وکلای دادگستری و اسکودا، به نمایندگی از کانون‌ها، نقشی در انجام این فرایند زمان‌بَر، حساس و پرمسئولیت نداشته و ندارند، تنها به‌گونه‌ای تشریفاتی نماینده‌ای را رسماً به نماینده تام‌الاختیار سازمان در حوزه هر کانون معرفی می‌کنند تا در صورت نیاز، آن ‌هم در حاشیه با سازمان سنجش همکاری کند ‌تا جایی که هیئت‌ مدیره کانون‌ها بعضاً ضرورتی به حضور در حوزه‌های برگزاری آزمون احساس نمی‌کنند.
2. آزمون 1399 چنان‌که افتاده است و دانیم، چنین فرایندی را در قالبِ بند 1 و به روال همیشگی طی کرده است، با این توضیح:
از آنجا که‌ زمان برگزاری آزمون با توجه‌ به شرایط کرونایی تغییر پیدا کرده است، سازمان در هر نوبت برای پرهیز از هرگونه شبهه‌ای ناچار به طرح دوباره سؤال است، که در آزمون سال 1399 نیز این گونه عمل شد و این مهم درباره همه آزمون‌های سراسری رعایت می‌شود.
3. سلامت این آزمون توسط مسئولان و دفتر حراست سازمان سنجش تأیید شده است.
4. شایعه‌های مسبوقِ به سابقه از چند سال پیش تاکنون در راستای تضعیف و ای ‌بسا تخریب نهاد دیرپا و خدمتگزارِ کانون وکلای دادگستری توسط فرصت‌طلبانی منتشر شده و می‌شود، که بارها در این آزمون ناکام‌‌ مانده و توانایی علمی برای کسب موفقیت در آن را نداشته‌اند.
5. اسکودا حق قانونی و اخلاقی خود می‌داند که به نمایندگی از کانون‌های بیست‌وشش‌گانه کشور، تعقیب کیفری شایعه‌پراکنان و عوامل پشت پرده آنان را از طریق مراجع صاحب صلاحیت قضایی برای خود محفوظ دارد و در راستای صیانت از جایگاه حرفه شریف وکالت، شأن و منزلت وکیل و از همه مهم‌تر پایان‌دادن به حرکت‌هایی ایذایی از این دست و به‌تبع آن جلوگیری از ادامه ایجاد اخلال در اذهان عمومی از دیدگاه حقوق عمومی اقدام کند