جلسه رسیدگی به۹۱ میلیون دلار گرانفروشی شرکت کروز

image

صبح روز سه شنبه مورخ یازدهم بهمن هفتمین جلسه رسیدگی به پرونده متهمین شرکت کروز در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

در این جلسه نماینده حقوقی شرکت سایپا در دادگاه شرکت کروز اظهار نمود و گفت: شرکت کروز برای ۱۷ قلم کالای خود اظهارات دروغ داشته و کالاهای این شرکت از سال ۹۵ تا ۹۸ بیش از ۹۱ میلیون دلار گران‌تر به سایپا فروخته شده‌اند.

در آغاز این جلسه رسیدگی،نماینده دادستان آقای فولادی ضمن قرار گرفتن در جایگاه ادامه کیفرخواست متهمان را قرائت نمود.

وی با اشاره کردن به اتهامات عبدالرضا گودرزی، متهم ردیف هفدهم پرونده بیان داشت: وی معاون مسافری گمرک فرودگاه امام خمینی بوده و با توجه به مستندات اخذ شده مشخص است شرکت کروز در زمانی که تفاوت میان ارز دولتی و آزاد زیاد بوده است، ارزش کالاها را بیشتر اعلام می‌کرده تا ارز به خارج از کشور ببرد و در زمانی هم که این تفاوت قیمت کم بوده برای تعرفه کمتر قیمت را پایین‌تر اعلام کرده است.

فولادی ضمن تأکید بر اینکه خروج ارز از کشور با همکاری متهم گودرزی بوده است، بیان کرد: این متهم در ازای خدماتی که ارائه می‌داد یک دستگاه مزدا 3 به قیمت کارخانه و حدود یکصد میلیون تومان ارزان‌تر، از شرکت کروز دریافت کرده است.

همچنین ایشان ضمن اشاره به اظهارات متهم رنجبر در خصوص خروج ارز از فرودگاه امام خمینی اظهار نمود: بر اساس اظهارات متهم رنجبر از سال 96 تا 97 خروج ارز از کشور رخ داده است و بر اساس بررسی‌های به عمل آمده متهم گودرزی درباره ارزها با متهم رنجبر صحبت‌هایی داشته است.

نماینده دادستان در ادامه گفت : متهم گودرزی به متهم رنجبر گفته است که برای خروج ارز از کشور نامه‌های با سربرگ شرکت تقدیم شود.

همچنین نماینده دادستان فولادی با اشاره به خودروی متعلق به گودرزی که یک دستگاه خودروی مزدا ۳ می باشد گفت: متهم گودرزی اظهار کرده که خودروی تحویل داده شده به وی مربوط به سال 97 بوده است و او هیچ ارتباط کاری با شرکت کروز نداشته است.

نماینده دادستان در ادامه قرائت کیفر خواست با اشاره به اظهارات متهم فاتحی درباره در اختیار قرار دادن خودروها به کارمندان گمرک، بیان کرد: متهم فاتحی اظهار کرده که چهار خودرو در اختیار گمرک فرودگاه امام خمینی بوده است که یکی از آنها متعلق به متهم گودرزی بوده است.

وی افزود: بر اساس بررسی‌های موجود و اظهارات متهم تقوی‌ بیات مشخص شده ارزیابان گمرک قطعات خودرو به عنوان حق حساب دریافت می‌کردند.

در ادامه جلسه درباره پرداخت هدایا و خودرو به متهمان فولادی گفت: بر اساس اظهارات متهم سید نوید طاهری، متهم گودرزی به کشاورز مدیر شرکت کروز گفته برای آنکه کارهایتان به خوبی پیش برود خودروی مزدا 3 را به بنده تحویل دهید که در نتیجه این خودرو با اختلاف صد میلیون تومانی به متهم تحویل داده شده است.

وی افزود: همچنین کارت هدیه از سوی شرکت کروز در ازای تسهیل در خروج ارز به صورت چمدانی به متهم گودرزی داده شده است.

در ادامه فولادی نماینده دادستان ضمن اشاره به اتهامات علی واعظی، متهم ردیف هجدهم پرونده اظهار نمود: بر اساس ادله موجود متهم از اقوام فاتحی، رئیس گمرک وقت فرودگاه امام خمینی بوده و وظیفه دریافت پول از ارباب رجوع و تحویل آنها به فاتحی را بر عهده داشته است.

فولادی افزود: بر اساس ادله موجود این متهم 40 سکه از کروز دریافت و به متهم فاتحی تحویل داده است.

نماینده دادستان با اشاره به صحبت ها و اقرارات متهم واعظی افزود: متهم اظهار کرده از بدو استخدام در گمرک ایران کارشناس آی‌تی بوده و بنا به درخواست مدیر گمرک کارمند دفتر او شده است همچنین این متهم اظهار کرده که هیچ ارتباطی با ارباب رجوع نداشته است.

سپس قاضی جلسه صلواتی درخواست نمود تا مدیرکل مرکز جرائم سازمان‌یافته گمرک ایران در جایگاه قرار بگیرد.

مدیرکل مرکز جرایم‌ سازمان‌یافته گمرک ایران با اشاره به اقدامات انجام گرفته توسط این مرکز گفت: به دنبال درخواست دادستانی از گمرک بیش از 37 هزار اظهارنامه شرکت کروز مورد بررسی قرار گرفتند.

وی در ادامه گفت : پس از آنکه دادستانی اعلام کرد بسیاری از تصاویر اسناد ارائه شده شرکت کروز به گمرک مخدوش بوده بخش‌های مختلف گمرک در مدت دو ماه تحقیق و طی 99 صفحه اسناد و اطلاعات مورد نیاز دادستانی را تحویل دادند.

پس از آن و در ادامه جلسه نماینده حقوقی شرکت ایران خودرو نیز در جایگاه حاضر گردید و گفت: بر اساس اسناد موجود مغایرت‌های بسیاری میان قیمت کالا در گمرک و قیمت کالا در شرکت وجود دارد.

ایشان ادامه داد: بابت مغایرت‌های موجود در قیمت‌ها از سال 93 تا 98 مبلغ 131 میلیون و 303 هزار و 666 دلار خسارت به شرکت وارد شده است و به همین دلیل شرکت ایران خودرو شکایتی را تنظیم کرده است.

سپس قاضی صلواتی از نماینده حقوقی شرکت سایپا درخواست کرد در جایگاه قرار گیرد.

نماینده حقوقی شرکت سایپا نیز ضمن اشاره به اظهارنامه‌های گمرکی شرکت کروز گفت: بر اساس اظهارنامه‌های گمرکی که در پرونده وجود دارد، شرکت کروز برای 17 قلم کالای خود اظهارات دروغ داشته و بررسی‌‌ها حاکی این است که کالاهای این شرکت از سال 95 تا 98 بیش از 91 میلیون دلار گران‌تر به شرکت سایپا فروخته شده‌اند.

همچنین وی گفت: اظهارنامه‌هایی که شرکت کروز به گمرک تحویل داده با اظهارنامه‌هایی که به شرکت سایپا تحویل داده شده است دارای مغایرت‌های فاحشی بوده‌اند و شرکت سایپا خواستار رد مال است.

قاضی صلواتی ضمن ختم جلسه رسیدگی به پرونده ادامه رسیدگی را به فردا موکول کرد