محسنی اژه ای از نخبگان برای ایده های نو درخواست کرد

image

.ریاست دستگاه قضا محسنی اژه ای در جلسه ی شورای عالی قوه قضائیه که روز دوشنبه ۲۹ شهریور ماه برگزار گردید ضمن عرض تسلیت ایام اربعین حضرت سید الشهدا بیان نمود: قیام امام حسین(ع) و ایثار پاک‌ترین جان‌ها و خون‌ها در روز عاشورا و تداوم آن تا اربعین نه تنها اسلام را احیا کرد بلکه اسلام را تا ابد زنده نگه خواهد داشت.

حجت الاسلام محسنی اژه ای اذعان داشت ۸ سال دفاع مقدس ایران نیز نشات گرفته از عاشورای حسینی دانست.

رئیس دستگاه قضا بیان کرد : هشت سال دفاع مقدس نه تنها نقطه عطف بر جمهوری اسلامی بلکه نقطه عطفی در تاریخ برای همه کسانی است که می‌خواهند از ایمان و اراده الهی عبرت بیاموزند.
محسنی اژه ای انقلاب اسلامی ملت ایران و ۸ سال دفاع مقدس را و همچنین  مقاومت ملت ایران را بطلان سحر رژیم‌ طاغوت دانست و گفت :جنگ 8 ساله تحمیلی علیه ملت ایران در زمانی شروع شد که انقلاب نوپای ما همچنان در حال مبارزه با تفاله‌های رژیم طاغوت و دست نشاندگان شیطان بزرگ آمریکا بود.
رئیس قوه قضا ادامه داد:نظام نوپای اسلامی هنوز در حال تعقیب و محاکمه عوامل طاغوت و استیفای حقوق مردم و بیت‌المال و در حال ایجاد ساختارهای حاکمیتی بود که طواغیت جنگی تمام عیار را بر ملت تحمیل کرد.
ایشان بیان نمود: دشمن هر چه در توان داشت به رژیم متجاوز به ملت ایران کمک کرد تا به انقلاب اسلامی و نظام نوپای جمهوری اسلامی فشار وارد کند؛ اما اراده الهی در اراده جنود خدا و حزب‌الله متجلی شد و بر اراده تا بن دندان مسلح طاغوت غلبه کرد.

حجت الاسلام اژه ای گفت :ملت ایران در مقاومت مقدس خود اجازه نداد یک وجب از خاک کشور و عزتش از دست برود و در مقابل قدرت‌های شیطانی سر خم نکرد و هر مقاومتی که امروز در منطقه و گوشه و کنار جهان شاهدیم از انقلاب اسلامی و استقامت ملت ایران سرچشمه می‌گیرد که ریشه در قیام حسینی دارد.

رئیس دستگاه قضا آقای اژه ای در بخشی  از صحبت های خود از همکارانی که در دوره ۸۰ روزه ی ریاست ایشان به رشد و تعالی این دستگاه کمک نمودند تشکر کرد و گفت : در این مدت نظرات و ایده‌های راهگشایی از نخبگان و فعالین اجتماعی و سیاسی و حقوقی کشور دریافت کردم تعدادی از آنها برای اجرا به جریان افتاد که إن‌شاءلله مؤثر خواهد افتاد.
محسنی اژه ای اذعان نمود : اگر واقعاً بخواهیم تحول به معنای واقعی شکل بگیرد باید در کنار همت و تلاش مضاعف، ایده‌های نو، ابتکار و خلاقیت و استفاده از فناوری‌های نوین را مورد توجه قرار دهیم.
ایشان تصریح نمود:تحول و تعالی با کارهای معمول روزمره بدون توجه به نوآوری رخ نمی‌دهد و در کنار کارهای خوب گذشته و آسیب‌شناسی‌هایی که صورت گرفته، باید با کمک مجلس و دولت گام‌های بلند و خلاقانه برداریم نا تحول ایجاد شود.

حجت الاسلام اژه ای از «سرقت موجب تعزیر»، «ضرب و جرح عمدی» و «توهین» به عنوان اتهامات کیفری که در صدر جرایم قرار دارند نام برد و گفت: 20 درصد از پرونده‌های قضایی نیز مربوط به مسائل مختلف حقوقی خانواده می‌شود که مطالبه خسارت و ادعای اعسار از پرداخت بیشترین دادخواست‌های مربوطه را تشکیل می‌دهند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه بیان نمود: اگر می‌خواهیم تحولی اساسی درباره مسائل خانواده ایجاد شود و میزان پرونده‌ها کاهش یابد، نیاز به طرح‌های خلاقانه و همکاری جدی دولت و مجلس و مسئولین فرهنگی داریم.

ایشان در ادامه گفت: وقتی نخستین عنوان اتهامی سرقت موجب تعزیر است، 
باید بررسی شود که چرا اشخاص اقدام به سرقت می‌کنند و سارقان چه کسانی هستند و وقتی تعقیب و مجازات می‌شوند، چرا دوباره اقدام به سرقت می‌کنند و ما شاهد تکرار این جرم هستیم.
همچنین رئیس دستگاه قضا گفت: اگر یکی از موضوعات مبتلابه امروز حبس و زندان و مسائل مربوط به طبقه‌بندی زندانیان و اصلاح و تربیت آنها و پرهیز از صدور احکام غیرضروری حبس و توجه به خانواده‌های زندانیان است و آن را یک آسیب بزرگ در جامعه می‌دانیم باید برای حل این مسأله تدبیر اساسی کنیم.

ایشان در ادامه سخنان خود گفت: طی مدت اخیر مسئولان عالی قضایی بین یک تا 3 بار به زندان‌ها سرکشی کردند و امروز از همه زندان‌های کشور حداقل یک بار بازدید به عمل آمده است و آسیب‌شناسی صورت گرفته است.

وی تصریح نمود و گفت : بعد از بازدید 
اخیر بنده از زندان دماوند، 18 نفر از زندانیان با حضور رئیس دادگستری استان تهران در این ندامتگاه آزاد شدند که کار بسیار خوبی بود اما این کارها مشکل را به صورت ریشه‌ای حل نمی‌کند.

محسنی اژه ای بیان نمود و گفت حل مشکلات نیازمند یک حرکت و فکر اساسی است که باید به صورت زیر بنایی حل شود وی در ادامه گفت : 
اگر اقدامات سطحی عمق نیابد و به صورت ریشه‌ای با مشکل برخورد نکنیم، نتایج اقدامات ما استمرار نمی‌یابد و شاهد تداوم مشکلات خواهیم بود.

وی به همین خاطر از دولت،مجلس و دانشگاه و نحبگان درخواست نمود تا برای رفع و کاهش آسیب های اجتماعی و همچنین رفع زمینه های جرم

اقدام کنند و وارد عمل گردند و دستگاه قضایی را در این امری یاری نمایند.
رئیس دستگاه قضا ضمن اشاره به تماس هایی که برخی از نخبگان با ایشان گرفتند و ایده های نو و راه حل هایی ارائه دادند از معاونت راهبردی قوه قضایی درخواست کردند با دعوت از این نخبگان و تعیین کارگروه های ویژه   ضمن تشکیل یک اتاق فکر مشکلات را دسته‌بندی و اولویت‌بندی کرده و برای هر یک از آنها  راه‌حل ارائه دهد.

ایشان در ادامه بیان کردند: تکلیف لایحه شوراهای حل اختلاف به زودی روشن می‌شود اما اگر قرار باشد این شوراها یک تشکیلات اداری صرف باشند مشکلی حل نمی‌شود و ما باید از ظرفیت افراد متدین و صاحب‌نفس و صاحب نفوذ در محلات و نیروی مردمی بسیج، تشکل‌های مردم نهاد و ستادهای امر به معروف و نهی از منکر برای حل مشکلات بهره ببریم.

ایشان متذکر شد : اگر از همه ظرفیت‌ها به ویژه ظرفیت‌های مردمی برای حل مشکلات به خصوص در حوزه قضایی استفاده نکنیم، باز نمی‌توان به نتیجه مطلوب رسید و یک انقلاب و تحول اساسی ایجاد کرد.

همچنین رئیس دستگاه قضا گفت : هر کسی در کنار ضعف‌هایی که دارد نقاط قوت و محاسنی نیز دارد که متأسفانه در گزارش‌هایی که از سوی دستگاه‌ها و یا در پاسخ به استعلامات ارائه می‌شود به این فضائل که برخی از آنها پوشاننده ضعف‌هاست، توجهی نمی‌شود.

ایشان متذکر گردید:وقتی فردی برای تصدی مسئولیتی معرفی می‌شود بلافاصله 10 یا 20 نقطه ضعف برای او شمرده می‌شود و این کار، اگر ضعف‌های گفته شده صحیح باشد، تصمیم‌گیری مدیران بالادستی را دشوار می‌کند.
محسنی اژه ای ضمن اعلام این مسئله که عدالت باید شامل حال همگان گردد گفت:
عدالت ایجاب می‌کند در احراز صلاحیت‌ها به نقاط قوت و توانمندی افراد هم توجه شود و اگر کسی را که می‌تواند مشکلی را حل کند و مسئله‌ای را سامان دهد به خاطر یک نقطه ضعف حذف کنیم جامعه را از توان و تخصص و دانش او محروم کرده‌ایم و این از عدالت دور است.

ریاست دستگاه قضا باتشکر و همچنین از اقدام اخیر دادستان انتظامی قضات برای تشویق جمعی از کارمندان در راستای عملکرد مثبت و نیز برخورد با تخلفات  تصریح نمود: خوشبختانه در قوه قضائیه به نقاط مثبت همکاران همزمان با برخورد با موارد تخلف توجه می‌شود اما هم در کل کشور و هم در دستگاه قضا باید در اظهارنظر درباره صلاحیت افراد تجدیدنظر شود و گزارش‌ها کامل و جامع باشد.
محسنی اژه ای در ادامه سخنانش با اعلام حمایت قوه قضائیه 
از افرادی که فساد را افشا می نمایند گفت: قوه قضائیه به دنبال این است که از این افراد به صورت عملی و مادی و معنوی تشکر کند در این راستا هم از تدوین قانون در این خصوص حمایت می‌کنیم که از کسانی که فساد یا نارسایی‌ها و آسیب‌ها را اعلام و مفسدان را معرفی می‌کنند حمایت قانونی شود.

حجت الاسلام محسنی‌اژه‌ای اذعان داشت: دستگاه قضا با کسانی که در زمین دشمن بازی می‌کنند و یا همراه با عملیات روانی دشمن به ویژه در فضای مجازی دروغ می‌گویند، اقدام به جعل می‌کنند و حرفی می‌زنند که آرامش مردم را بر هم می‌زند و خانواده‌ها را ملتهب می کند نمی‌تواند گذشت کند.
رئیس دستگاه قضا در آخر اعلام نمود : در این میان برخی افراد مرتکب خطا می‌شوند که با امر به معروف و یک تذکر اصلاح می‌شوند و در این زمینه برخورد لازم نیست.