نمره منفی در انتظار قضاتی که آرای آنها مشمول ماده ۴۷۷ میشود

image

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به بیانات محسنی اژه ای ریاست قوه قضا
راجبه قضاتی که به تکرار رای خلاف بین شرع صادر می‌نمایند بیان کرد: بر اساس تدابیر و تصمیماته گرفته شده، در مورد قضاتی که رای آنها مشمول ماده ۴۷۷ گردد و آرای این قضات پس از بررسی منقضی شود نمره منفی شامل حال این قضات میگردد و چنانچه این روند مکرراً صورت گیرد برخورد های لازم با این قضات صورت میپذیرد.
رئیس دیوان عالی کشور در نشستی با هئیت عمومی دیوان عالی کشور که در این نشست نیز ریاست قوه قضائیه حجت السلام و المسلمین محسنی اژه ای حضور داشت گزارش هایی مبنی بر عملکرد این دیوان در دوران تحول، اصلی ترین مسئولیت و وظیفه این دیوان را نظارت بر احکام صادر شده از سوی دادگاه ها و ایجاد وحدت رویه عنوان نمود.
مرتضوی مقدم در ادامه گفت: این دیوان مسئولیت هایی از قبیل نظارت بر احکام دادگاه ها از طریق فرجام خواهی ها،حل اختلافات،و همچنین اعمال ماده ۴۷۷ و اعاده دادرسی جدیداً این دیوان با سفر به استان های مختلف به نظارت آرا دادگاه ها و ارزیابی عملکرد قضات میپردازد.
مرتضوی مقدم از بروزرسانی آراء وحدت رویه در دیوان عالی کشور گفت و نظرات صادر شده از سمت هیئت عمومی را آراء با ارزش و تحول‌آفرین برای نظام قضایی عنوان کرد.
ایشان همچنین با نظر به تشکیل شورای علمی دیوان عالی کشور بر اساس آیین نامه جدید این دیوان بیان کرد که این شورا قبل از طرح گزارش‌ها در هیئت عمومی آن هارا مورد بررسی قرار می دهد و بعد از صادر شدن آراء نیز، آراء صادر شده اعضای هیئت عمومی را از لحاظ کیفی برای کاهش ایرادات احتمالی مورد بررسی قرار می‌دهد.
رئیس دیوان عالی کشور همچنین از صادر شدن مجوز مجله تخصصی دیوان نیز خبر داد و گفت: که احکام منتخب دیوان و آراء وحدت رویه در این مجله برای نقد و بررسی کارشناسان حقوقی و قضایی منتشر می‌شود.
در این جلسه نشست که در حضور محسنی اژه ریاست دستگاه قضا بود و همچنین قضات دیوان عالی حضور داشتند به بحث و بررسی نحوه ترتیب اثر دادن به توبه محکومان مجازات‌های تعزیری پس از قطعی شدن رای آنها  پرداختند که دادستان کل کشور و رئیس قوه قضاییه نیز نظرات خود را در این خصوص ارائه کردند.
در این نشست همچنین تعدادی از قضات دیوان عالی کشور با تقدیر از مقام معظم رهبری به واسطه انتصاب رئیس دستگاه قضا از میان چهره‌های درون قوه قضاییه، این انتصاب را موجب تسریع در روند تحول نظام قضایی در دوره تحول  و تعالی دانستند.