هیات مقررات زدایی قصد دارد غیرمستقیم وکلا را تاجر تلقی کند

image

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: وکیل و قاضیِ ماندگار خردمند است و قدرت تفسیر دارد. همه قضات، قضات دیوان عالی کشور نخواهند شد و همه وکلا هم وکلای مشهور نخواهند شد. آن وکیل و قاضی موفق خواهد بود که خردمند و با دانش است.
به گزارش ایسنا عیسی امینی صبح امروز( پنجشنبه) در مراسم تحلیف 245 کارآموز وکالت که در محل دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد، اظهار کرد: در مراسم امروز شما سوگند یاد می کنید و به معنای اخص وارد عرصه وکالت می شوید. خداوند را در این سوگند شاهد می گیریم و قسم یاد می کنیم قانون را اجرا کنیم. افلاطون می گوید در عرصه اندیشه هیچ قید و مرزی وجود ندارد. ولی وقتی قانون مطرح می‌شود سقراط می‌گوید باید تقید به قانون داشت. اولین بخش سوگند کارآموز تقید به قانون است.
وی عنوان کرد: اگر ما از زیر سایه قانون خارج شویم صدمه‌پذیر می‌شویم. کارآموز باید عادت کند قید قانون را بپذیرد. قرآن کریم از باب سند تردیدی ندارد اما از باب فهم کلام نص و از باب دیگر اجمال است. سرچشمه عدالت و حقوق از خردورزی است.
وی تصریح کرد: وکیل و قاضیِ ماندگار خردمند است و قدرت تفسیر دارد. همه قضات، قضات دیوان عالی کشور نخواهند شد و همه وکلا هم وکلای مشهور نخواهند شد. آن وکیل و قاضی موفق خواهد بود که خردمند و با دانش است. دانش وکیل رکن و سلاح آن است. اگر مبانی حقوق را بلد نباشیم نزد موکل خود خصوصا در دادگاه شرمنده خواهیم شد.
رییس کانون وکلای دادگستری مرکز بیان کرد: دومین رکن سوگند ما که بسیار مهم است این است که ما سوگند یاد کردیم احترام بگذرایم. جالب این است که احترام فقط احترام به قاضی نیست بلکه احترام به متهم هم هست. جایی نظر من را در مورد قاضی خوب پرسیدند و گفتم قاضی معمولی امروز از استاندار خوب هم بهتر است؛ زیرا مجبور است مستند و مستدل و موجه سخن بگویید. دکتر مصدق فرمودند اهانت به وکیل و قاضی درست نیست. اگر قاضی خاصی را در سریال خُل صدا زدند ما را شیطان رجیم صدا می زنند ما یک روز شیطان و روز دیگر کلاهبردار هستیم. اگر حال کارگردان خوب باشد پادو هستیم. روز دیگر خائن هستیم. این صدای ملت نیست پس صدای رسانه ملی هم نباید باشد. اگر قرار باشد احترام و جایگاه دو بازوی عدالت را حفظ نکنیم مبارزه با فساد معنا ندارد. مبارزه با فساد امروز نگاه برتر است.
وی گفت: کانون وکلا و خود وکلا از نگاه و منش رییس قوه قضاییه حمایت می‌کنند. مهم نیست با ما چگونه برخورد می‌شود. مهم این است که ما محترم باشیم و احترام بگذاریم. وقتی ادعا می کنیم باید جایگاه بالایی داشته باشیم طبیعی است که باید محدودیت ها را بپذیریم. هرجا اختیارات ما زیاد شد محدودیت ها و نظارت هم زیاد می شود. در ادامه سوگند نامه آمده است که شریف باشیم. شرف، برتری و بزرگواری و بزرگ منشی است. باید قدرت اغماض داشته باشیم و گاهی تجاهل کنیم.
وی اشاره کرد: جالب است هیات مقررات زدایی در راستای اینکه ما شغل آفرینی کردیم نه کارآفرینی ما را در وزارت اقتصاد محکوم کرد. گفتند وکلا اسم خود را در سامانه ثبت کنند. هیات تخصصی دیوان هم این را تایید کرده بود. در حال بحث و تبادل نظر هستیم تا این را رفع کنیم. در واقع این هیات به صورت غیرمستقیم قصد دارد ما را تاجر معرفی کند. این هیات سرسره ای است که به شورای رقابت می رسد. کجا تاجر سوگند شرافت یاد می کند؟ آخرین بند سوگند وکالت این است که کینه و حب و بغض نداشته باشیم. وکیل حق ندارد نظر سیاسی خود را در مقام دفاع اجرا کند. ما به عنوان کانون وکلا حق ورود به انتخابات نداریم و به عنوان نمی توانیم وکیل کار سیاسی. کنیم. این حرف ایران یا حرف 40 سال و 50 سال نیست. این را دنیا تجربه کرده است. مردم و حاکمیت ها همه سوگندهای ما را نمی پذیرند و آخر به ما می گویند باید وثیقه بگذارید و آن وثیقه شرف است...